پرسش و پاسخ

لطفا در خصوص مصوبه اخير شوراي عالي جامعه حسابداران رسمي كه ظاهرا رسمي اعلام نشده وصرفا داخلي است در اين مقطع كه نزديك برگزاري مجامع است توضييح دهيد.طبق اطلاعات واصله از ثبت موسسات حسابرسي جديد جلوگيري مي شود ومجوزي براي اين منظور صادر نمي شود واز طرفي حسابداران رسمي انفرادي نيز تحت فشار بيشتر قرار مي گيرند.به گونه اي كه از زمان صدور كارت بايد سه سال ديگر در موسسات فعلي استثمار شوند وبعد اجازه فعاليت انفرادي ويا در قالب شريك موسسات به آنها داده مي شود.آيا خصوصي شدن شوراي عالي جامعه تاثيري بر تصويب اين مصوبه داشته است يا خير؟با تشكر  ؟

با سلام شرايط عجيب سياسي فعلا بر حرفه حسابرسي نه تنها در ايران كه در دنيا حاكم است براي همين مي بينيد موسسات چند صد هزار نفري حسابرسي در آن طرف مرزها به هم مي پاشد ودليل آن آلوده به سياست شدن حسابرسان براي كسب منافع بازاري زود هنگام كه منجر به فروپاشي اعتماد از حرفه در بلند مدت مي شود.اگر توجه نمائيد شوراي عالي جامعه در زمان حاضر توسط يك سري شركاء موسسات حسابرسي خصوصي تسخير شده كه همين امر موجبات تصويب مصوبه هيات وزيران با فشار ولابي دولتي هاي مانده از تسخير شوراي عالي جامعه (سازمان حسابرسي) شد

کاربر گرامي اجازه مشاهده کامل مطلب را نداريد.جهت مشاهده مطالب مي بايست عضو سايت شويد و يا در صورتيکه قبلا عضو شده ايد با نام کاربري خود به سايت وارد شويد
ورود / ثبت نام

مشخصات ثبت اطلاعات

مشخصات ثبت اطلاعات
ثبت کننده: مديريت رازنامه
تاريخ ثبت: 1390/05/05
بروزرسانی: 1390/05/05
 

آمار مشاهده اطلاعات
تعداد کل: 694 کاربر پورتال: 34 ميهمان: 660 آخرين مشاهده: 1393/05/15


آمار ثبت توضيحات
تعداد کل: 0 کاربر پورتال: 0 ميهمان: 0 آخرين ثبت:


آمار ثبت پرسش و پاسخ
تعداد کل: 3 کاربر پورتال: 1 ميهمان: 2 آخرين ثبت: 1390/05/18


نظرات خود را در رازنامه ثبت کنيد ارسال محتوا به دوستان
سوال خود را از رازنامه بپرسيد در رازنامه با دوستان خود در ارتباط باشيد
در رازنامه با دوستان خود در ارتباط باشيد

امتيازات کاربران

امتياز کل امتياز کاربران ثبت شده امتياز کاربران ميهمان
    تعداد کاربر: 0     تعداد کاربر: 0     تعداد کاربر: 0
امتياز: 0 از 100 امتياز: 0 از 100 امتياز: 0 از 100
   
آخرين تاريخ امتيازدهي:     به اين مورد نمره بدهيد:

پرسش و پاسخ

مصوبه شوراي عالي با تاخير يك ماهه در تاريخ 16 مرداد برروي سايت جامعه قرار گرفت. مصوبه مزبور بر خلاف مفاد ماده 24 اساسنامه بوده و اين موضوع نياز به تغيير اساسنامه و تاييد وزير امور اقتصاد و دارايي و تصويب هيات وزيران دارد.  ؟
با سلام اينگونه كه مي فرمائيد نيست چرا كه: از ماده ۲۴ :موسسات حسابرسي ،موسسه اي است كه به منظورانجام خدمات حسابرسي ،بازرسي قانوني وسايرخدمات تخصصي وحرفه اي مندرج دربند(ت ) ماده (۱)اين اساسنامه ،توسط حداقل سه نفرحسابداررسمي شاغل وبراساس شرايط زيرتشكيل مي شود: ۱- موسسه حسابرسي پس ازصدورمجوزتاسيس توسط جامعه ،بايدبرطبق مقررات به عنوان موسسه انتفاعي غيرتجاري ثبت شود. ۲- درنام هرموسسه حسابرسي بايدعبارت (موسسه حسابرسي )وبدنبال نام موسسه ،عبارت (حسابداران رسمي )قيدشود. ۳-شركاءيك موسسه حسابرسي بايدبه طورتمام وقت منحصرادرهمان موسسه به كارحرفه اي اشتغال داشته باشند. ۴- شركاءموسسه حسابرسي درمقابل فعاليتهاي موسسه واشخاص ثالث مسووليت تضامني دارد. تبصره – فعاليت موسسات حسابرسي منحصرامحدودبه ارايه خدمات يادشده دراين ماده مي باشدوانجام هرگونه فعاليت ديگرتوسط آنهاممنوع است ****از ماده26اساسنامه: موسسات حسابرسي موظفندكليه مقرراتي راكه درموردتشكيل ، اداره ونحوه فعاليت موسسات حسابرسي توسط جامعه وضع مي شود، رعايت كنند. ***وهمچنين: آيين نامه اجرايي مؤسسات حسابرسي موضوع ماده 27 اساسنامه جامعه حسابداران رسمي ايران مصوب 27/3/1382 شوراي عالي جامعه حسابداران رسمي ايران: ***ماده 3:مؤسسات حسابرسي كه بر اساس مفاد ماده 24 اساسنامه جامعه تشكيل مي شوند ، عضو جامعه اند و بر اساس مفاد ماده 26 اساسنامه موظفند كليه مقرراتي را كه در مورد تشكيل ، اداره و نحوه فعاليت آنها توسط جامعه وضع مي شود ، رعايت كنند . ***ماده 4:جامعه پس از حصول اطمينان از تشكيل و ثبت مؤسسه حسابرسي در چارچوب ضوابط مصوب ، طبق ماده 55 اساسنامه نسبت به صدور پروانه كار براي مؤسسه اقدام مي‌نمايد . همچنين جامعه مطابق ماده 57 اساسنامه هر سال يكبار فهرست مؤسسات حسابرسي عضو جامعه را در روزنامه رسمي و حداقل يك روزنامه كثيرالانتشار منتشر خواهد كرد . بنابراين همانطور كه ارائه صدور مجوز بر عهده جامعه است شيوه "تشكيل"و"اداره" و "نحوه فعاليت" نيز توسط جامعه وضع مي شود. ودر ادامه لينك ذيل:

در خصوص مصوبه شوراي عالي



ثبت کننده:   ابراهيم ثنايي فرد        تاريخ ثبت:   1390/05/18
با سلام آيا گزارش حسابدار رسمي روي دفاتر واقعي است يا روي دفاتر قانوني ويا هر دو؟چون بنده حسابدار رسمي داشتيم كه پارسال روي دفاتر واقعي ما اظهار نظر كرد براي بانكي كه مي خواستيم وام بگيريم اما امسال همون حسابدار رسمي مي گه كه فقطط روي اظهارنامه نظر مي دم.با حسابدار رسمي ديگه تماس داشتيم نصفشون مي گن گزارش مي دن نصفشون مي گن نمي دن آخه مگر يك بام ودو هوا مي شه ؟ ؟  ؟
با سلام به قول آقاي هوانسيان فر حسابداران رسمي ها بايد "سر شير هاي" باقيمانده از حسابداران خبره باشند.اما با همه اين سختگيري ها وسر شير گيري ها حسابداران رسمي معتبر ونيمه معتبر وغير معتبر نيز داريم.از يك نگاه ديگر ما حسابرس تاجر(حسابرسي كه به امر تجارت نيز مشغول است),تاجر حسابرس(تاجراني كه به حسابرسي مشغولند)وحسابدار رسمي حرفه اي به واقع شغلي حسابرس نيز داريم.در همين مقطع طبق تصميمات متخذه توسط شوراي عالي جامعه حسابداران رسمي نمي توانند روي صورتهاي مالي غير از دفاتر مبتني بر اظهارنامه اظهار نظر داشته باشند اما بلاخره تاجران كه از كار ننشسته اند و همه نوع گزارش در چنته براي فروختن دارند.البته يك دليل ديگر نا آگاهي حسابرسان از مصوبات شوراي عالي است كه بايد از طريق ايميل ويا اس ام اس به آنها اطلاع داده شود كه صرفا در سايت جامعه گذاشته مي شود.اما در ذيل اين مصوبات ارائه مي شود:

استعلام بانكها از جامعه حسابداران رسمي در خصوص اصالت گزارش

 

متكي بودن گزارش حسابرس صرفا به دفاتر قانوني



ثبت کننده:   غروي        تاريخ ثبت:   1390/05/06

نظرات و پيشنهادات


|دريافت آخرين اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونيکي خود و يا دوستان خود هميشه از آخرين اطلاعات سايت آگاه شويد.

دريافت آخرين اطلاعات رازنامه

به خانواده مشاوران رازنامه بپیوندید
پرسش و پاسخ از رازنامه
استخدام
|نظر شما چيست
سيستم هاي يكپارچه مالي كدام شركت را مي پسنديد.



[ مشاهده نتايج | نظرسنجي ها ]

آراء: 1700 | نظرات: 0

|مشاوره در رازنامه
|مطالب مرتبط
تمامي حقوق طراحي ,ساخت وعرضه متعلق به مشاوره مديريت رازنامه مي باشد.
شرايط و مقررات استفاده از رازنامه .

انگليسي   فرانسوي   اسپانيايي   ايتاليايي   آلماني   عربي   روسي   ژاپني   کره      پرتغالي   ترکي   چيني